Athletics

Athletics P1

Athletic Boosters

2015-16 Ursuline Athletic Booster Club Schedule
Friday, August 21, 2015 Lamacusa Corn Roast Maronite Center 6 PM
Tuesday, September 1, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, September 8, 2015 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 6:45/7:30 PM
Tuesday September 15, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, September 22, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, September 29, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, October 6, 2015 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 6:45/7:30 PM
Tuesday, October 13, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, October 20, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, October 27, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, November 3, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, November 10, 2015 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 6:45/7:30 PM
Tuesday, November 17, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, November 24, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, December 1, 2015 Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:30 PM
Tuesday, December 8. 2015 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:00/7:30 PM
Wednesday, January 6, 2016 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:00/7:30 PM
TBD Super Bowl Block Party USH Cafe 6 PM
Wednesday, February 3, 2016 Trustee/Booster Meeting UHS Cafe 7:00/7:30 PM
Wednesday, March 2, 2015 Trustee/Regular Booster Meeting UHS Cafe 7:00/7:30 PM
Thursday, March 24, 2016 50th John Chaffee Reverse Raffle TBD 6 PM
Wednesday, April 6, 2016 Trustee/Regular Booster Meeting/Nomination of Officers UHS Cafe 7:00/7:30 PM
Wednesday, May 11, 2016 Trustee/Regular Booster Meeting/Election of Officers UHS Cafe 7:00/7:30 PM

All paid members are welcome to attend every meeting with food, pop, water and other beverages served.

 

Ursuline Athletic Booster Club Trustees
Officers
Kevin Mcguire, President
Tom Manning, Vice-President
Alex Forte, Treasurer
Tom Poole, Secretary
Harry Beardman
Rose Emanuel
Jim Dascenzo
Len Stroney
Margaret Buckley
Patricia Fleming
Daniel Gleydura
Tim Cearfoss
Mike Conlan
Ralph Naples
Lou Joseph
Sean Durkin
Jim Maughan

classic-booster-club-photo

Athletics P2

Hall of Fame

2017 Hall of Fame Inductees


Jerry Hanlon (Honorary-coaching), Alex Allen ’05 (Football), Patricia Fleming(Honorary-contributions), Doug Rogers ’83 (Football), John DePiore ’84 (Baseball), Jim Pepperney ’59 (Tennis), Mike King ’93 (Wrestling), Amy Vechiarelli Mancini ’85 (Golf), Rick Varley ’59 (Tennis), Jordan Dukes (accepting for Lennie Dukes ’00 -track & field), Tyra Grant ’06 (Basketball), John Prologo ’91 (Football)

 

Want to nominate someone for the Ursuline Athletic Hall of Fame? Download this form, and return it to the Alumni Office by October 1, 2017.

 

Ursuline High School Athletic Hall of Fame

Name Last/First Sport Graduation Year Induction Year
Beck Frank basketball 1951 1975
Cestary Roy football 1939 1975
Housteau Joe track 1961 1975
Kimmel David football 1954 1975
Lally Jack basketball 1938 1975
Maguire Paul football 1956 1975
Majovsky Tom football 1957 1975
Morrocco Zippy football 1948 1975
Murphy Ed football 1936 1975
Rosselli Bull football 1940 1975
Sequella Lou football 1947 1975
Blaski Jack basketball 1951 1976
Borghetti Ernie football 1959 1976
Campana John football 1935 1976
Canavan Mike basketball 1964 1976
DeChellis Ernie track 1971 1976
Johnson Nick honorary 1976
Joyce Marty football 1944 1976
Kelty Buzz football 1942 1976
Lucci Conzy football 1941 1976
Rossi Gene football 1947 1976
Zill Tony honorary 1976
Allison Bennie basketball 1970 1977
Angle Dick football 1965 1977
Banks Mike football 1973 1977
Carey Tom honorary 1977
Dominic Joe football 1936 1977
Harrison Bob basketball 1934 1977
Hodge Glen track 1971 1977
Knisely Frank football 1941 1977
Locicero Joe football 1945 1977
Lyden, Sr. William G. honorary 1977
Rorick John football 1962 1977
Anzivino Joe football 1939 1978
Calucchia Tony football 1957 1978
Finamore Pete football 1947 1978
Leshnock Bill football 1961 1978
Miller Dutch basketball 1945 1978
Moore John basketball 1960 1978
Williot Lou football 1972 1978
Coustillac Regis football 1958 1979
Dorsey Jack football 1941 1979
Joyce Tim basketball 1974 1979
Julian Vince football 1968 1979
Smaltz Joe track 1952 1979
Tamburino Tom basketball 1969 1979
Banks Bob basketball 1971 1982
Hodge David track 1974 1982
Kopp John football 1958 1982
McCullion Mike basketball 1946 1982
Pierson Jack football 1951 1982
Sferra Joe football 1946 1982
Taylor Julian golf 1979 1982
Angelo Walter track 1979 1984
Callahan Ed football 1946 1984
Collelo Anthony golf 1973 1984
Cummings Larry basketball 1968 1984
Gallagher Jack football 1937 1984
Holway Dick football 1943 1984
Howell Rhonda track 1976 1984
Kerrigan Tammy basketball 1940 1984
Lowry Neil football 1950 1984
Luckey Herb basketball 1978 1984
Michaels Dan football 1948 1984
Nick Barbara basketball 1979 1984
Savage Jack honorary 1939 1984
Stevens Chuck basketball 1943 1984
Chiaro Lou honorary 1985
Collins Harry basketball 1934 1985
Greene John football 1963 1985
Jurcisin Jerry basketball 1978 1985
Lettau John football 1938 1985
Lilko Cheryl golf 1980 1985
Maughan Jim football 1960 1985
Menster Ed golf 1971 1985
Porter Doug football 1974 1985
Savko Dick basketball 1951 1985
Durina Pat football 1976 1988
Eggleston Charles football 1970 1988
Gardner Marty basketball 1981 1988
Giambattista Matt baseball 1966 1988
Jones Richard golf 1976 1988
Kane John basketball 1970 1988
Maloney Ed football 1967 1988
McElroy Purfey Catherine track 1971 1988
Miller Bob honorary 1988
Pelini Carl football 1948 1988
Prokop Pete golf 1978 1988
Sabarese Al honorary 1988
Stofko Jeffrey baseball 1983 1988
Vechiarelli Beth golf 1984 1988
Williott Anthony football 1974 1988
Brown Phil football 1954 1990
Carmello Felix football 1964 1990
DeLuco Ray baseball 1984 1990
McNally Joanne basketball 1976 1990
Mohammed Al football 1978 1990
Moss Ron football 1960 1990
Taylor Jim golf 1963 1990
Yavorcik Jerry basketball 1977 1990
Buggs Caleb football 1960 1992
Connelly Bill football 1947 1992
Depiore Wilma cross country 1987 1992
Lowery Lou football 1967 1992
Naples Ralph basketball 1980 1992
Norris Dave basketball 1975 1992
O'Neill Ed football 1964 1992
Tate Rodney wrestling 1987 1992
Tinkler Tom football 1950 1992
Allison Biff basketball 1976 1994
Brennan Joel baseball 1986 1994
Buckley John football 1948 1994
Gallagher Dan honorary 1938 1994
Marian Todd golf 1985 1994
Moosally Fred football 1962 1994
Paul Darnell football 1970 1994
Rish Paul football 1962 1994
Walley Young Jackie basketball 1986 1994
Wylie Harry football 1947 1994
Briganti Joe football 1968 1996
Chaffee John honorary 1996
Chimento Joe football 1948 1996
Darby Eric football 1975 1996
Fleming Paul football 1957 1996
Frost Neal football 1980 1996
Jeswald Joe football 1972 1996
Landis George football 1953 1996
Leonard Mike basketball 1980 1996
Metzinger Bill baseball 1988 1996
Petrunak Rev. William honorary 1996
Prologo Pat football 1964 1996
Santagata Joe golf 1978 1996
Tamburino Gabe football 1962 1996
Thomas Bill honorary 1965 1996
Vuksta Patty track 1973 1996
Bernard Mark track 1973 1998
Coleman Bill football 1946 1998
DeVicchio Matt football 1990 1998
Giambattista Mike honorary 1998
Halfhill Brian football 1978 1998
Hernan Ed track 1982 1998
Herubin Joe baseball 1987 1998
Jenkins Joe football 1967 1998
Johnson Shane basketball 1987 1998
Joyce John football 1976 1998
Kinney Ed honorary 1998
Lamancusa Charlie honorary 1998
LaRosa Marianne Kuhar track 1980 1998
LaRubbio Frank baseball 1980 1998
Manning John P. honorary 1998
Miller Jim football 1979 1998
Nall Robert football 1984 1998
Pallante Dr. Marty football 1957 1998
Pavlansky Kathleen Fechtel track 1987 1998
Rella Paul football 1979 1998
Rinaldo Mike football 1955 1998
Tamburino Arch honorary 1998
Vogelberger Pete football 1950 1998
Angelo Dave golf 1976 2000
Armstrong Cris track 1973 2000
Caffey Tim track 1988 2000
Christopherson Tim soccer 1987 2000
Cifalde John basketball 1981 2000
Cunningham Jack honorary 2000
Finnerty George football 1938 2000
Flak Mike baseball 1988 2000
Galose Tony football 1966 2000
Gardner Joe football 1970 2000
Harmicar Frank football 1957 2000
Hayden Sterling football 1985 2000
James Cy honorary 2000
Leone Jim baseball 1985 2000
Lisko Paul football 1968 2000
Lowry Chuck track 1942 2000
Lyden John football 1960 2000
Morgan Adler Kathleen golf 1979 2000
Novosel Dr. Ed football 1965 2000
Reddington Regis honorary 2000
Sattler Ron football 1953 2000
Slifka Cy honorary 2000
White Ron football 1958 2000
Bialik Steve football 1956 2002
Carroll Bill basketball 1956 2002
Czopur Frank baseball 1988 2002
Devlin Jim honorary 1956 2002
Durina Sean football 1978 2002
Foley Don E. honorary 1947 2002
Johnson Harry track 1987 2002
LaRubbio Anthony football 1985 2002
Lynch Clinton football 1989 2002
Marsco Don honorary 2002
Morgione Greg tennis 1991 2002
Naples Carmen honorary 2002
Naples Ralph honorary 2002
Quaranta Carolyn Daprile golf 1986 2002
Voytko Ed football 1954 2002
Carter Art football 1992 2003
Cook Bryan track 1988 2003
Ellerbee Kevin football 1990 2003
Fontanarosa Phil football 1972 2003
Krainock Ken baseball 1979 2003
McCarthy Patrick basketball 1991 2003
Miller J. Robert honorary 1939 2003
Rogich Mike soccer 1993 2003
Sotlar James baseball 1985 2003
Valley John basketball 1952 2003
Anderson Deollo football 1991 2004
Baker Ray basketball 1948 2004
Brahney Mark football 1979 2004
Carter Ray football 1982 2004
Coyne Jack football 1972 2004
Emch Matt football 1991 2004
Haas Randy baseball 1982 2004
Maughan Shannon golf 1982 2004
Reagan Msgr, Donald honorary 1940 2004
Vitello Orlando honorary 2004
Barrett John basketball 1978 2005
Fleming Alfred J football 1965 2005
Gallagher John A. football 1956 2005
Harris Paul baseball 1983 2005
Mosca Samuel J. football 1989 2005
Narduzzi Patrick football 1985 2005
Ramm Ed football 1957 2005
Coyle (deceased) Frank football 1938 2006
Hulme Geoffrey cross country 1984 2006
Kiliany Dennis football 1964 2006
Simmer Paul baseball 1988 2006
Takacs John football 1973 2006
Armour Kisha track 1992 2008
Cox Jerry football 1983 2008
Franken John football 1964 2008
McCarthy Frank football 1958 2008
Morgan Matt golf 1997 2008
Mucci (deceased) Vince honorary 2008
Pannozzo Jim football/track coach 1959 2008
Reali Bill football 1960 2008
Starghill Trevor football 1994 2008
Carter John A. football 1984 2009
Cook Jeana Fusillo basketball 1994 2009
Durkin Sean coach 1988 2009
McGuire Kevin honorary 1976 2009
Myers Mark football 1991 2009
Naples Andrew football 1970 2009
Patrone Jeffrey basketball 1989 2009
Payne Jerome track 1989 2009
Wolford Eric football 1989 2009
Boccieri John baseball 1988 2010
D'Alesio Frank football 1983 2010
DePiore Reardon Joni basketball 1993 2010
Hanek Catherine basketball 2000 2010
Howard Joel basketball 1994 2010
Kerrigan Jim football 1973 2010
McGuinness Bernie football 1997 2010
Murphy Rev. Richard honorary (contributions) 1972 2010
Penny Sean football 1997 2010
Smith Jr. Rollen T. honorary (coaching) 2010
Adair Dr. Regina track 1986 2011
Craig BJ baseball 2000 2011
Donlin Joe soccer 1997 2011
Echols Michael football 1997 2011
Frasco Brian football 1996 2011
Garvey Rev. Michael honorary (coaching) 2011
George Lynn gymnastics 1994 2011
Hall Jay baseball 1988 2011
Kello Paul baseball 2000 2011
MIller Brad basketball 1995 2011
Senvisky Larry basketball 1994 2011
Tyrrell Tim football 1993 2011
Williams Jason football 1993 2011
Campana Jim football & baseball 1993 2012
D'Egidio John football & baseball 1984 2012
Gooden Shawnta track 1993 2012
Guarnieri Matthew football 1996 2012
Karlovic Blaise football 1994 2012
Karlovic John football 1970 2012
McCray Jason basketball 1995 2012
Poltar David football 1999 2012
Ragland Tom track 1983 2012
Starghill Harold football 1993 2012
Swogger Josh football 2001 2012
Wojtkowski Todd tennis 2001 2012
Burton Vince football 1994 2013
Clark John football 1998 2013
Curd Christopher football & track 1999 2013
Gibson Ron track & field 1986 2013
Gizzi Mike baseball 1992 2013
Jones Damian football 1993 2013
Kline Eddie golf 1982 2013
Manning Tommy football 2002 2013
Adams Justin football & baseball 2001 2014
Ballard Stephen track & field 1999 2014
Collins Michael football 1978 2014
Drummond Holt Shaina softball & soccer 2002 2014
Johnson Marcus football 2001 2014
Maloney Brad baseball 1992 2014
Meek Brian tennis 2003 2014
Miller Stewart Amber track & field 2003 2014
Narducci Michael football 1993 2014
Palermo Marc basketball 2002 2014
Prologo J. David wrestling 1992 2014
Chatman Adam track & field 2002 2015
Clark Daryll football 2004 2015
Clark Joe honorary-coaching 1944 2015
Conkey Josh baseball 2003 2015
Davidson Courtney basketball 2004 2015
Person Donald tennis 2003 2015
Shaw Jim football 1964 2015
Vuksta Dr.Michael honorary 2015
Allen Alex football 2005 2017
DePiore John baseball 1984 2017
Dukes Lennie track & field 2000 2017
Fleming Patricia honorary-contributions 2017
Grant Tyra basketball 2006 2017
Hanlon Jerry honorary-contributions 2017
King Mike wrestling 1993 2017
Mancini Amy Vechiarelli golf 1985 2017
Pepperney Jim tennis 1959 2017
Prologo John football 1991 2017
Rogers Doug football 1983 2017
Varley Rick tennis 1959 2017

1936-boys-basketball-ursuline

In the winter of 1975, Principal Tom Carey approached Bob Miller, Ursuline Class of 1939, with the idea of starting an All-Sports Hall of Fame and persuaded him to serve as chairman of a nominating committee. Since this was to be a new venture for Ursuline, research was needed on formats and methods of selection. Bob contacted other high schools, namely the high school in his hometown of DuBois, Pennsylvania as well as Lowellville High School.

With their help and suggestions, a set of guidelines was established and the Ursuline Hall of Fame was officially founded on June 24, 1975. In addition to Bob Miller, eight other members were appointed by the Executive Board of the Booster Club to serve as the initial nominating committee.

The first athletes were inducted on November 29, 1975 at the Booster Club Thanksgiving Dance at Idora Park. The Hall of Fame was held in the Idora Park Ballroom until 1988 when the induction ceremony was held in conjunction at the annual Nick Johnson Scholarship Dinner. Nick Johnson was a long-time football coach at Ursuline.

In the years since he helped Tom Carey found the Hall of Fame, Bob Miller was asked to establish hall of fame programs at other high schools such as Cardinal Mooney, East, Girard, Waterloo, Ohio and Milton Township.